Google+
Saturday, December 10, 2016
Home » News » Nashville Film Festival Short Films List
Nashville Film Festival Short Films List
Nashville Film Festival

Nashville Film Festival Short Films List

Nashville Film Festival by Nissan

Nashville Film Festival by Nissan

NASHVILLE, Tennessee – March 16, 2011 – “Umshini Wam,” by Nashville-based director Harmony Korine; “The Terrys,” by “Adult Swim” creators Tim Heidecker & Eric Wareheim; and “All Flowers in Time” by “Tarnation” director Jonathan Caouette are among 140 short films from 28 countries that will compete at the 2011 Nashville Film Festival (NaFF) presented by Nissan when it takes place April 14-21 at the Regal Green Hills Cinemas.

Joining these films will be three films nominated for Academy Awards in 2011: Live-Action Short winner “God of Love” by American director Luke Matheny; “The Gruffalo,” by U.K. director Barney Goodland and “You Too (Na Wewe)” by Ivan Goldschmidt, filmed in Burundi and Belgium.

Short films for the 2011 NaFF presented by Nissan were selected from a pool of 1639 shorts submitted. NaFF is one of only 24 film festivals in the United States designated as an Academy Award-qualifying festival for short films. Winners of the narrative and animation short competitions are automatically qualified for Academy Award consideration.

“Because of our Academy Award qualifier status, we tend to receive an impressive amount of short film entries each year,” says Brian Owens, NaFF artistic director. “The downside is that it’s not easy to cull down more than 1,600 short films. There are so many great films we can’t fit. The upside is that what we’ve ended up with is like a mini World Cinema category with ten times as many films! This year’s selection, from both veterans, like Academy Award winner Ray McKinnon, and newcomers, is thrilling.”

A complete list of animated, narrative and documentary shorts follows. Previously announced feature films in competition and non-competition categories, as well as Special Presentations and additional films announced today, are available at nashvillefilmfestival.org. Panels, jurors, music showcases and a complete schedule will be announced in the weeks ahead.

Tickets for the Nashville Film Festival go on sale to the general public on April 7.

Nashville Film Festival is a non-profit 501(c)(3) corporation and receives funding from The Academy of Motion Picture Arts & Sciences, Franklin Brooks Philanthropic Fund and William N. Rollins Fund for the Arts of The Community Foundation of Middle Tennessee, Ann & Lance Krafft Charitable Lead Trust, The Memorial Foundation, Nashville Metro Arts Commission, Tennessee Arts Commission, and its generous patrons and sponsors.

Short Films in Competition(Director(s) / Country(s) of Origin / Running Time)

Animated Shorts

Amazonia (Sam Chen / USA / 5 minutes)
Barko (Allison Craig / USA / 8 minutes)
Bike Race (Tom Schroeder / USA / 12 minutes)
Birdboy (Pedro Rivero & Alberto Vázquez / Spain / 12 minutes)
Cheez…z (Arut Tantasirin / 3 minutes)
The Cow Who Wanted to Be a Hamburger (Bill Plympton / USA / 6 minutes)
Danny & Annie (The Rauch Brothers / USA / 6 minutes)
The Eagleman Stag (Mikey Please / United Kingdom / 9 minutes) – BAFTA winner for Best Animated
Family Portrait (Joseph Pierce / United Kingdom / 5 minutes)
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (William Joyce & Brandon Oldenburg / USA / 17 minutes)
The Gruffalo (Barney Goodland / United Kingdom / 27 minutes)
Heart (Erick Oh / South Korea / 9 minutes)
The Human Voice (The Rauch Brothers / USA / 4 minutes)
A Lost and Found Box of Human Sensation (Stefan Leuchtenberg & Martin Wallner / Germany / 15 minutes)
Luna (Rafael & Raúl Cardenas / Mexico / 8 minutes)
Machines of the Working Class (James & Robert Dastoli / USA / 2 minutes)
Margarita (Alex Cervantes / Spain / 14 minutes)
Mobile (Verena Fels / Germany / 6 minutes)
Not Over Easy (Jordan Canning / Canada / 6 minutes)
Paths of Hate (Damian Nenow / Poland / 10 minutes)
Something Left, Something Taken (Max Porter & Ru Kuwahata / USA / 11 minutes)
The Tannery (Iain Gardner / United Kingdom / 6 minutes)
Thought of You (Ryan Woodward / USA / 3 minutes)
Tussilago (Jonas Odell / Sweden / 14 minutes)
Tord and Tord (Niki Lindroth von Bahr / 11 minutes)

Narrative Shorts

3×3 (Nuno Rocha / Portugal / 6 minutes)
40 Years (Russell Appleford / United Kingdom / 14 minutes)
After You Left (Jef Taylor / USA / 20 minutes)
Baby (Daniel Mulloy / United Kingdom / 25 minutes) – British Independent Film Award for Best British Short Film 2010
Bedfellows (Pierre Stefanos / USA / 15 minutes)
Close (Tahir Jetter / USA / 8 minutes)
Cockroach (Luke Eve / Australia / 14 minutes)
Cold Turkey (Gavin Keane / Ireland / 11 minutes)
Crazy Beats Strong Every Time (Moon Molson / USA / 27 minutes)
Daddy Bird (Eliav Mason / Israel / 23 minutes)
Darryn Exists (Jamie Lawrence / New Zealand / 15 minutes)
Dead in the Room (Adam Pertofsky / USA / 9 minutes)
Deeper Than Yesterday (Ariel Kleiman / Australia / 20 minutes) 2011 Sundance Film Festival Jury Prize in International Short Filmmaking
Disco (Luke Snellin / United Kingdom / 15 minutes)
Ever Here I Be (Kate Burton / United Kingdom / 16 minutes)
Ex-Sex (Michael Mohan / USA / 9 minutes)
The Father (David Easteal / Australia / 16 minutes)
Fatum! (Pablo Millan / Spain / 9 minutes)
Forever’s Gonna Start Tonight (Eliza Hittman / USA / 16 minutes)
Franswa Sharl (Hannah Hillard / Australia / 14 minutes) – Winner of the Crystal Bear for Best Short Film at 2010 Berlin
God and Moses BFF (John Gray / USA / 11 minutes)
God of Love (Luke Matheny / USA / 18 minutes) – Oscar for live action short film 2011
The Gold Mine (Jacques Bonnavent / Mexico / 11 minutes) Best of the Festival 16th Palm Springs International ShortFest
Habibi (Antonella Perrucci / Italy / 10 minutes)
The Hunter and the Swan Discuss Their Meeting (Emily Carmichael / USA / 8 minutes)
Incident by a Bank (Ruben Östlund / Sweden / 12 minutes)
Korean Barbeque (Christopher Manus / USA / 8 minutes)
Koreatown (Maura Milan / USA / 6 minutes)
Let’s Dance (John Thompson / USA / 6 minutes)
Lights (Giulio Ricciarelli / Germany / 14 minutes)
Little Children, Big Words (Lisa James Larsen / Sweden / 12 minutes)
Love Birds (Brian Lye / Czech Republic / 7 minutes)
Marv Freetell’s Wedding Day (Tricia Lee / Canada / 6 minutes)
Mary Last Seen (Sean Durkin / USA / 15 minutes) Winner of the SFR Short Film Award at 2010 Director’s Fortnight in Cannes
Molemate (Geoff Bailey / USA / 7 minutes)
Momentos (Nuno Rocha / Portugal / 7 minutes)
On Leave (Regila) (Asat Saban / Israel / 15 minutes)
One Man and His Dog (Jonathan Hopkins / United Kingdom / 8 minutes)
Pioneer (David Lowery / USA / 15 minutes)
The Pool (Thomas Hefferon / Ireland / 12 minutes)
Protopartículas (Chema García Ibarra / Spain / 7 minutes) 2011 Sundance Film Festival Shorts Jury Awarded Honorable Mention in Short Filmmaking
Quality Time (James Redford / USA / 9 minutes)
The Queen (Christina Choe / USA / 8 minutes)
Spanola Pepper Sauce Company (Ray McKinnon / USA / 8 minutes)
The Story of My Life (Toute ma vie) (Pierre Ferriere / France / 6 minutes) 2010 Palm Springs International SHORTFEST AWARD WINNER: Future Filmmaker Award
The Tailor (Gordon Grinberg / USA / 7 minutes)
The Terrys (Tim Heidecker & Eric Wareheim / USA / 17 minutes)
That Thing You Drew (Kerri Davenport-Burton / United Kingdom / 8 minutes)
To Kill a Bumblebee (Laharog Dvora) (Sharon Maymon / Israel / 7 minutes)
Tuya (Ivan Mazza / Uruguay / Venezuela / 29 minutes)
Umshini Wam (Harmony Korine / USA / 15 minutes)
Vicky and Sam (Nuno Rocha / USA / 14 minutes)
Viki Ficki (Natalie Spinell / Germany / 18 minutes)
White Other (Dan Hartley / United Kingdom / 13 minutes)
Yoghurt (Sanna Lenken / Sweden / 29 minutes)
You Too (Na Wewe) (Ivan Goldschmidt / Burundi / Belgium / 19 minutes)

Documentary Shorts

10 Years to Nashville (10 lat do Nashville) (Katarzyna Trzaska / Poland 38 minutes)
Bathing Micky (Micky Bader) (Frida Kempff / Denmark / 14 minutes) – Jury Prize Short Film 2010 Cannes
Bye (Anthony Morrison / USA / 10 minutes)
Bye Bye Now! (Aideen O’Sullivan / Ireland / 15 minutes)
Departing Rosewood (Susan Hannah Hadary / USA / 27 minutes)
Grandpa’s Wet Dream (Chihiro Amemiya / Japan / 16 minutes)
I Love My Woman (Otis Kriegel / USA / 13 minutes)
Just About Famous (Matthew Mamula & Jason Kovacsev / USA / 15 minutes)
Legend: A Film About Greg Garing (Emily Branham / USA / 8 minutes)
Living for 32 (Kevin Breslin / USA / 40 minutes)
Missed Connections (Mary Robertson / USA / 9 minutes)
Mr. Happy Man (Matt Morris / USA / 11 minutes)
The Rabbi and Cesar Chavez (Daniel Robin / USA / 14 minutes)
Save the Farm (Michael Kuehnert / USA / 24 minutes)
Ultra Violet for Sixteen Minutes (David Henry Gerson / USA / 16 minutes)
Wild Horses in Winds of Change (Mara LeGrand / USA / 30 minutes)

Experimental Shorts

Abstract? (Alexei Dmitriev / Russia / 4 minutes)
All Flowers in Time (Jonathan Caouette / Canada / 14 minutes)
close your eyes (Billy Roisz / Austria / 13 minutes)
the Healers (Tim Leyendekker / Netherlands / 10 minutes)
The Holy Chicken of Life and Music (Yannis Konstantinidis / Greece / 3 minutes)
In Between (Tamar Shippony / Israel / 2 minutes)
Ink Eraser (Veronika Schubert / Austria / 4 minutes)
just a meaning that you attribute to it (Bernadette Anzengruber / Austria / 10 minutes)
Mugs (Ronnie Cramer / USA / 4 minutes)
One (TJ Thyne / USA / 4 minutes)
Rain (Regen) (Magdalena Barthofer / Austria / 2 minutes)
STATE OF FLUX – Wave#3 (Rainer Gamsjäger / Austria / 11 minutes)
The Waltz King (Adnan Popovic / Austria / 5 minutes)
Who By Fire (Aleisa Moussa / USA / 12 minutes)
Worship (Natalie Bennett / United Kingdom / 11 minutes)

Tennessee Shorts

The 30-Day Challenge (Drew Langer / USA / 30 minutes)
City of Dreams: Artists for Tennessee Flood Relief (Julian Chojnacki / USA / 5 minutes)
Crème Roll Confessions (Stephen Lackey / USA / 8) – Best Mockumentary, 2010 Nashville 48 Hour Film Project
Figure / Ground (Daniel Henry / USA / 15 minutes)
40 Years on the Farm (Ed Lamvert / USA / 52 minutes)
Jesus with a Mohawk (Kevin Scott Page / USA / 4 minutes)
John Delaney Died Last Night (Charles Kanganis / USA / 21 minutes)
Mast Farm Inn Sessions (A Study in Songwriting) (Craig Havighurst / USA / 26 minutes)
Nashville Rises (Zac Adams / USA / 28 minutes)
Scorned (Waheed AlQawasmi / USA / 12 minutes)
Swing (Matt Schosser & Shane Bartlett / USA / 7 minutes)
A Toast to J. Edgar Hoover (William M. Akers / USA / 10 minutes)
M.I. (Paul Cain & Doug Mallette / USA / 9 minutes)

Young Filmmakers Shorts

2AM (Joseph Procopio / Canada / 6 minutes)
J’adoube (Watkins Pre-College Film Students / USA / 17 minutes)
Finding My Way (Emma Strebel / USA / 2 minutes)
The Forest (Rachel Clyde / USA / 3)
Larry Hunt: Bucketman (Miguel Calayan / USA / 6 minutes)
The Math Test (Sam Rubin / USA / 5 minutes)
Ndapewa: I Am Given (Erin Buckley / Namibia / 15 minutes)